Mam starsza fajke z wrzosca ze srebrnym (925) pierscieniem ze znakiem koziorozca. Szukalem tego znaku w pipehil ale zaden z producentow nie uzywa takiego znaku. Wiec mysle ze to po prostu znak zodiaku. Chcialbym znac marke. Da sie to jakos wyszukac? Fajka byla od pana ktory mial w wiekszosci fajki karla erika i design berlin.
- Akcje i Konkursy
- Fajkowe ABC
- Kupiłem cudo!
- Mistrzowie
- Recenzje tytoniu
- A&C Petersen
- Astley
- BBB
- Captain Black
- Colts
- Cornell & Diehl
- Dan Tobacco
- Davidoff
- Dunhill
- Erinmore
- Fribourg&Treyer
- G.L. Pease
- Gawith, Hoggarth & Co.
- Hearth&Home
- Holger Danske
- Ilsted’s
- Imperial Tobacco
- Mac Baren
- McClelland
- Orlik
- Paladin
- Peter Stokkebye
- Peterson
- Planta
- Pozostałe
- Rattray´s
- Robert McConnell
- Samuel Gawith
- Savinelli
- Skandinavik
- Solani
- Stanwell
- Stanislaw
- Torben Dansk
- W.O. Larsen
- Users Voice
- Wokół fajki
- Zamiast Forum
Przeniosłem do działu forumowego :)
A czy ów znak jest umieszczony na wspomnianej srebrnej obrączce czy jest wstemplowany na wrzoścu ? jak dokładnie wygląda ? w takich przypadkach niezbędne wydaje się zamieszczenie ostrego/czytelnego zdjęcia oznakowania które chcemy rozeznać.
Za chwile dam zdjecie. Chcialem ale nie mialem mozliwosci…
Skoro mogłeś dodać wpis, to i zdjęcie dało radę.
zdjecie dodalem :
http://www.fajka.net.pl/wp-content/uploads/2012/01/koziorozec-s.jpg
ustnik akryl takze niezbyt stara
Bardzo sympatyczna fajka. :)
Patrząc na zamieszczone zdjęcie odnoszę wrażenie, iż mamy do czynienia z typowym pierścieniem dekoracyjnym, i tak znak Koziorożca czy Barana raczej nie jest logo wykonawcy a referuje do indywidualnych preferencji właściciela tej fajki. Wiele fajek było i jest opatrywanych pierścieniami dekoracyjnymi, w nowszych czasach specjalizował się w wykonywaniu takich pierścieni Leslie „Les” Wood – potem twórca fajek Ferndown, a w historii fajek znamy wiele przypadków kiedy to złotnicy wyspecjalizowani w wykonywaniu okuć ozdobnych do fajek z czasem sami stali się wykonawcami fajek, jak na przykład Barling.
Czy nie ma żadnych oznakowań na wrzoścu ani na ustniku ?
niestety brak jakichkolwiek cyfr lub liter. dzieki za informacje. jeszcze pytanie-od kiedy zaczeto uzywac akrylowych ustnikow?
Jak to się niekiedy zdarza, przysłowiowy „diabeł” siedzi w szegółach. W tym przypadku chodzi o precyzyjne rozeznanie materiału z którego wykonany jest ustnik. Czy to tworzywo to jest dokładnie akryl – bo tą nazwą w języku potocznym określane bywają bardzo różne tworzywa, mające niekiedy różne nazwy tzw. handlowe. W największym skrócie: myślę, iż warto poszperać tu:
http://www.plastiquarian.com/search.php?search=1&query=acrylic&x=0&y=0
a w przeraźliwym uproszczeniu: można przyjąć iż ustniki „akrylowe” pojawiają się z początkiem lat ’40 XX wieku. Ale ustniki z „pra – tworzyw sztucznych” – np. imitacje bursźtynu ale i takie o innych barwach pojawiają się znacznie, znacznie wcześniej. W latach ’20 i ’30 XX wieku notujemy także wykonywanie różnych elementów w tym ustników z różnych tworzyw nie będących wynikiem wulkanizacji kauczuku z siarką czyli nie wykonanych z ebonitu.
Skoro się już rozwiodłem w tym wątku, niech mi będzie wolno podzielić się moimi wrażeniami na temat tej fajki, srodze „gdybając” na podstawie mówiąc żartobliwie „nosa zabytkoznawczego” a bardziej sztywno – na podstawie tzw. styloznawstwa. Fajka wygląda mi na raczej młodą – może mieć dwadzieścia lat ale i może mieć dwa lata. Dobrze wyważone proporcje sympatycznej sylwetki przypominają mi wiele fajek wykonywanych w Danii i w Italii. Ale nie byłbym zdziwiony gdyby ta fajka wyszła z któregoś z warsztatów przemyskich; czy aby ktoś z Przemyśla nie oferował podobnych fajek i to ozdobionych obrączkami ?
Wrzosiec wygląda na materiał dobrej jakości. Cienka obrączka „wtopiona” w ustnik świadczy o profesjonaliźmie wykonawcy. Brak oznakowań może acz nie musi wskazywać, iż fajka jest wykonana przez tw. hobbystę fajkarza, a tacy niekiedy osiągają znakomite wyniki.
Przez ciekawość: czy jest w palenisku tzw. prekarbonizat ?
Panie Jacku: do pana spekulacji odnośnie kraju pochodzenia dołączyłbym Niemcy, zwłaszcza, jeśli fajka jest filtrowa. Tam jest sporo fajkarzy – amatorów i profesjonalistów ceniących duńskie wzornictwo.
Z ciekawości przeszukałem „na szybko” DAFT, ale poszukiwania pod hasłem „Bock/Steinbock” nie dały niestety rezultatu.
Jestem milo zaskoczony zainteresowaniem moim problemem-dzieki.
Ustnik jest pomimo uzywania fajki bez brunatnego zabarwienia takze mysle ze to akryl. Fajka jest filtrowa-9 mm. Fajka ma prekarbonizatu sporo.
Wytłumaczę Ci to prosto i obrazowo – po tym, jak padło hasło „fajka z koziorożcem” wszyscy wyobrażali sobie jakiegoś rezanego ogryzka.
A wkleiłeś piękną fajkę. I na dodatek nie znamy producenta ;)
Przemawia do wyobraźni, rozumiesz.