Jak opublikować własny tekst…

7 sierpnia 2010
By

Powtarzamy ten artykulik, mimo że można go wywołać w każdej chwili z beleczki pod nagłówkiem. Trochę go jednak poprawiliśmy, szczególnie o część dotyczącą tagowania artykułów, oraz podkreśliliśmy, że warto je zapisywać jako szkic. Publikowanie w Fajkanecie nie jest trudne, trzeba tylko trochę się do niego przyzwyczaić, jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z blogami.

Jeśli chciałbyś opublikować własny artykuł, choćby recenzję tytoniu czy polemikę z innym tekstem, muszisz być zarejestrowany i zalogowany. Wówczas na górnej belce nawigacyjnej pojawi się link „Kokpit” (rys. 1). Kliknij w ten link!

Znajdziesz się w swoim „kokpicie” – jeśli jesteś tu pierwszy raz, to po prostu się rozejrzyj. A następnie rozwiń beleczkę „Wpisy” (rys. 2) i kliknij w link „Dodaj nowy”…

Faq 01

Wyświetli Ci się wordopodobny edytor (rys. 3), w którym wpisz tytuł artykułu i napisz swój tekst. Możesz też gotowy artykuł przekopiować z Worda, Open Office, czy notatnika. Jeśli jest sformatowany (wytłuszczenia, kursywy, a nawet hiperłącza), to edytorek worpressowski powinien to wszystko pięknie uwzględnić.

Potem uwzględnij tagi dla swojego tekstu (rys. 4 powyżej) – możesz wpisać je samodzielnie, jeśli takich jeszcze nie ma w tzw. chmurce tagów, bądź je „wkliknąć” z chmurki, jeżeli już istnieją. Staraj się raczej korzystać z tych, jakie już są. To trochę roboty, aby je przeczytać i skojarzyć z własnym tekstem, ale  warto. Jeśli nie masz chęci tego robić – po prostu pozostaw wpis bez otagowania, zrobią to redaktorzy, którzy zawartość „tagowni” dobrze znają.

Jeśli koniecznie chcesz dołożyć nowe znaczniki, to staraj się używać w rzeczownikach liczby pojedynczej, zaś z czasowników rzeczowniki tworzyć. Nabijać-nabijanie, opalać-opalanie. Jeśli tekst jest o konkretnym człowieku, wpisz jego imię i nazwisko, ale absolutnie nie wpisuj wszystkich nazwisk z tekstu.

Staraj się też przy tagowaniu nie używać znaków specjalnych, np. zamiast & użyj „and”, zamiast % skorzystaj ze skrótu „proc.”


Faq 02

Potem przypisz kategorię, w której chciałbyś widzieć ten tekst (rys. 5) i weź się za publikowanie. Raczej nie klikaj dwóch kategorii naraz, chyba że masz poważne argumenty za tym. W żadnym wypadku nie zaznaczaj kategorii nadrzędnej i podrzędnej, bo to robi bałagan w automatycznie generującej się Mapie strony.

Jeżeli chciałbyś, aby Twój artykuł przejrzeli przed ujawnieniem go światu nasi redaktorzy, korektorzy, adiustatorzy, reasercherzy, dyrekcja, naczelny, zastępcy naczelnego, kierownicy działów, redaktor prowadzący, dział techniczny, informatycy, plenum i prezydium zarządu, doradcy członków zarządu, prawnicy, fotoedytorzy, sekretarz i sekretarki, konsultanci, kierowcy i Pan Goniec, to najlepiej zapisz swój tekst jako szkic lub co najmniej nadaj mu status „Prywatne” (rys. 6), a następnie kliknij „Opublikuj” (Rys. 7). Najlepiej jednak – powtarzamy dla utrwalenia – zapisać jako szkic, czyli skorzystać z klawiszka „Zapisz szkic”.

Jeżeli życzysz sobie mieć pod artykułem formularzyk z możliwością napisania przez Czytelników emaila do Ciebie, wpisz w akapit pod artykułem taki oto tekścik (nawias kwadratowy otwierający)contact-form(nawias kwadratowy zamykający). Wasz adres email się nie wyświetli i będzie bezpieczny przed robotami spamerskimi, natomiast kontakt będzie możliwy bezpośrednio spod tekstu.

Jeśli lubisz iść na całość, po prostu wciśnij klawiszek „Opublikuj”. I tak twojemu materiałowi grozi to, że sponiewiera go już po publikacji redaktor dyżurny, czyli poprawi przecinki i inne interpunkcje, wstawi go do odpowiedniej kategorii, dopisze lub usunie tagi albo i nawet wstawi jakiś obrazek. Do tego pozostawiamy sobie prawo i jeśli będą nasze ingerencje, to prawdopodobnie nie będzie to z krzywdą Szanownego Autora. Prawem natomiast Twórcy jest się z poprawkami nie zgodzić i kazać nam wystrzelić w każdej chwili w kosmos nadmiernie pocięty tekst, a nawet się pożalić „na cenzorskie zapędy” zupełnie publicznie i bez oporu.

Dobrej zabawy!

Tags: ,

One Response to Jak opublikować własny tekst…

  1. Rheged
    9 października 2010 at 21:26

    Jako, że sporo ostatnio osób chciałoby opublikować artykuł na fajkanecie, przypominamy manuala, w którym znajdują się cenne wskazówki. Zalecamy, aby się stosować :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*