Fajki Stanwell

18 grudnia 2010
By

Szanowni,
pomyliło mnie do reszty i chciałbym kupić sobie fajkę, na której będzie napisane Stanwell, ale to nie ma być jakiś tam sobie Stanwell, tylko taki Stanwell porzundny (czy ta firma robiła kiedyś porzundne fajki?).

Jakich znaków na fajce mam szukać?

Tags:

19 Responses to Fajki Stanwell

  1. yopas
    18 grudnia 2010 at 14:05

    Stanwell, Stanwell, Stanwell… pomożecie?

  2. jazz59
    18 grudnia 2010 at 14:32

    Może „11” jeszcze z czasów Sixtena Ivarssona…Zdaje się ,że Janek coś wie…to wielce zacna faja.
    Ja poleciłbym coś z serii Sterling Silver , ale nie mam rozeznania w datowaniu , a Ty pewnie chcesz jakąś zacną staruchę…
    Pozdrawiam
    Krzysztof

    • Alan
      Alan
      18 grudnia 2010 at 14:39

      Ze świecą szukać takiej jedenastki – od prawie roku szukam go po allegrach i ebayach i jedynego takiego widziałem… w Warszawie u Janka.

    • yopas
      yopas
      18 grudnia 2010 at 15:45

      Dzięki Krzysztof, no właśnie, ja chciałbym wiedzieć, jak rozróżnić stare od młodych… bo przecież nie po zębach ;+)

      • jazz59
        18 grudnia 2010 at 15:51

        Datowanie…w ogóle się na tym nie znam.

  3. Perry
    Perry
    18 grudnia 2010 at 20:08

    Jak cos starego to powinna byc gola „S” na ustniku bez korony. Te ktore maja korone ale maja numer rejstracyjny REGD…. tez sa starsze.

  4. Jacek A. Rochacki
    19 grudnia 2010 at 14:40

    Na początku próbował bym odpowiedzieć sobie na pytanie: czy interesujący Autora wątku/pytania Stanwell ma być fabrycznie nowy, czy może być używany. Jeśli ma być fabrycznie nowy, to warto, moim zdaniem pamiętać, iż od czasu kiedy  produkcja Stanwella została przeniesiona do Italii,  Amatorzy fajek tej marki zastanawiają się, czy i jak wpłynęło to na zmianę jakości.
    http://www.smokersforums.co.uk/showthread.php?t=87716&highlight=Stanwell
    a kilka informacji związanych z przenosinami zamieszona jest tu
    http://www.fajczarze.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=3352&p=55491&hilit=Stanwell#p55491
    jak odróżnić te duńskie od tych włoskich ?
    odpowiedź jest np tu
    http://www.smokersforums.co.uk/showthread.php?t=84677
    duńskie oznaczone są napisem: Stanwell
    włoskie: Stanwell Danish Design.
    Osobiście nie zakładałbym iż Stanwelle produkowane w Italii, oznaczane Stanwell Danish Design będą jakby domyślnie niższej jakości niż te robione w Danii. Zwłaszcza w ostatnich czasach. Oczywiście pamiętam, iż każda generalizacja często prowadzi na manowce, w najlepszym przypadku może dotyczyć prawdopodobieństwa, a rzeczywiście dość często dochodziły do mnie wyrazy nie pełnego zadowolenia z palenia Stanwelli produkowanych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Ale znam też egzemplarze o znakomitych wartościach użytkowych.
    Jeśli w grę wchodzi fajka używana, to z tym większą przyjemnością odnoszę wrażenie iż pytanie oparte jest na założeniu, że datowanie fajki gdy poszukujemy egzemplarza dobrej jakości użytkowej ma dla pytającego sens. A zatem:
    na początku: zakładam iż zapoznaliśmy się z tym co Pipedia podaje na temat Stanwella
    http://pipedia.org/index.php?title=Stanwell
    Co prawda dużo tam nie ma, ale to jakiś początek.
    Kwestia datowania Stanwelli poruszona jest np. tu:
    http://forum.pipes.org/~discus/discus/messages/23/16808.html?1129313941
    czy tu
    http://forum.pipes.org/~discus/discus/messages/26/38218.html?1163445658
    a tu
    http://www.stanwell-tabak-pfeife.de/t1502f5-Stanwell-Dating-amp-Pricing-Information.html
    powtórzone tu
    http://www.mundoforo.com/archivo/mensajes/4751/formosapipaclub/stanwell-pipe-dating.html
    znajduje się bardzo przydatne mym zdaniem opracowanie na temat datowania Stanwelli. Jeśli można, usilnie polecam staranne zapoznanie się z jego treścią.
    W największym skrócie:
    Numer patentu czyli reg.nr. (REGD No. 969-48) zamieszczano do późnych (inni podają: do połowy) lat ’60. Jeszcze inni wskazują na występowanie tego oznaczenia jeszcze początkiem lat ’70. Cyferki: 48 wchodzące w skład kodu numeru patentu wskazują według informacji od Jorgen’a Grundtvig, dyrektora Stanwella, iż marka została zarejestrowana w roku 1948.
    Do wczesnych lat ’60 tylko fajki najwyższej jakości (jak np. Hand Cut) były oznaczane na ustnikach S pod koroną. Modele standardowe mogą, ale nie muszą być oznaczone na ustnikach literką S lub S pod koroną. Napis Stanwell literkami „pisanymi” (script) wskazuje na lata ’50. Potem napis był wykonywany literkami blokowymi. Jeśli chodzi o logo na ustniku: najstarsze to literka S napuszczana białą farbą, potem tak wykonane S zyskało koronę, potem pojawiają się loga metalowe – z brązu i srebrne S pod koroną; poza innym materiałem, logo zmieniło też nieco krój literki S i rysunek korony. Ustniki Stanwelli, tradycyjnie wykonywane z ebonitu,  od roku 1995 były wykonywane z akrylitu i te ostatnie oznaczano przez pewien czas kropeczką umieszczaną obok ukoronowanego S. Zobaczymy to np. u pipephil
    http://www.pipephil.eu/logos/en/logo-stanwell.html
    Skoro o Stanwellach mowa, to poza danymi z przypomnianego przed chwilą adresu w pipephil, interesujące może być spojrzenie na znaną już, być może listę wymieniającą tzw. Secondy
    http://www.pipes.org/Articles/Seconds.html
    Można tu uczynić taką małą dygresję: otóż Stanwelle posiadają od pewnego czasu koronę nad literką S. Ale i second Stanwella sygnowany Royal Danich (to nie literówka, tak było napisane na znanym mi z autopsji egzemplarzu – nie Danish a Danich !) sygnowane są też koroną, ale o innym, inaczej stylizowanym kształcie.
    Może też być interesujące zapoznanie się z informacjami wskazującymi, kto jest autorem danego modelu Stanwella. Tutaj pomogą nam dane z wpisu: Stanwell Shapelist zamieszczonego tu
    http://forum.pipes.org/~discus/discus/messages/26/17521.html?1128192363
    oraz
    dane zawarte w dokumencie tekstowym „Stanwell Shapes by Designer” zestawione przez  Basil’a D. Stevens, który to dokument winien się załadować z adresu portalu http://www.fumeursdepipe.net
    Ja sam wpisuję frazę „Stanwell Shapes by Designer” w okno wyszukiwarki i ukazuje mi się „klikalny” link ściągający ów dokument.

    • yopas
      yopas
      19 grudnia 2010 at 17:14

      Panie Jacku,
      bardzo serdecznie dziękuję za obszerny zbiór wskazówek.
      Pozdrawiam
      PJ

  5. Noone
    19 grudnia 2010 at 23:25
    • KrzysT
      KrzysT
      20 grudnia 2010 at 09:13

      Ależ pan piękne rzeczy ma niektóre… dzięki, już widze jedną aukcję, w której na pewno spróbuję szczęścia (nie, nie Stanwella, tego zostawiam Pawłowi ;))

    • yopas
      yopas
      20 grudnia 2010 at 09:20

      Noone, bardzo dziękuję za ten adres!

  6. pigpen
    pigpen
    13 maja 2013 at 10:21

    Po przeczytaniu wpisów Pana Jacka zdałem sobie sprawę, że mój Stanwell zakupiony za grosze na e-bayu okazał się dość wiekowy. Posiada oznaczenia REGD NO. 969-48, z tym, że „-48” jest niemal całkowicie zatarte. Ja pod lupą dostrzegłem zarys „8”, ale żona nic nie widziała. Ustnik posiada oznaczenie „S” bez korony. Z drugiej strony szyjki widnieje napis „Fine Briar”. Po zdarciu nagaru okazało się, że drewno jest w bardzo dobrym stanie. Usłojenie wrzośca za to raczej brzydkie, takie nie wiadomo co. Ustnik jest przegryziony od spodu i dopasowałem do fajki inny, stary ustnik, ale teraz to chyba spróbuję ten właściwy zalepić metodą Milczącego (opisaną w giveaway-u). Będzie ciężko …
    Ciekawe kto fajkę wykonał ?

    • Boro
      Boro
      13 maja 2013 at 12:10

      Poproszę zdjęcie albo numer shape, od razu się dowiemy. ;)

        • Boro
          Boro
          13 maja 2013 at 20:00

          No to masz fajnego Stanwella z jeszcze grzecznego, klasycznego okresu lat ’50-początek ’60. Po numerze kształtu, ktory musi gdzieś tam na szyjce być wybity dojdziesz do tego, jaki to kształt według – najprawdopodobniej – tego katalogu:

          http://files.homepagemodules.de/b169807/f122t2475p9130n1.pdf

          No i gratuluję bardzo fajnej fajki, a jakbyś wpadł na genialny pomysł pozbycia się jej, pisz wiadomość prywatną. ;)

          • pigpen
            pigpen
            13 maja 2013 at 21:07

            Dzięki Boro. Widziałem te katalogi, tylko nie mogłem uwierzyć w to, że to faktycznie tak wiekowa fajka. Udało mi się po prostu, bo szczerze to zależało mi „jedynie” na Stanwellu (a nie na wiekowym Stanwellu). Nr modelu to 265. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*