Witam wszystkich,
to mój pierwszy wpis na Fajkanecie, mam nadzieję, że nie będzie on zbyt błahy i nie okaże się powielaniem wielokrotnie już rozwiązanych kwestii, niemniej z uwagi na swój niewielki staż zarówno jako fajczarza, palę fajkę sporadycznie od około 2 lat, jak i użytkownika Fajkanetu, zamieszczam go w tym dziale dla nowicjuszy, licząc na zrozumienie szanownych Koleżanek i Kolegów:)
Mam pytanie odnośnie pochodzenia nazwy kształtu Canadian, a także chronologii powstawania kształtów z tzw. przeze mnie „długiej czwórki”, przy okazji, jeśli jest jakieś zbiorcze określenie dla tych czterech kształtów (Liverpool, Canadian, Lumberman, Lovat) to proszę o informacje.
Przeczytałem między innymi artykuł pt. Kanadiańskie rozterki i nim głównie będę się posiłkował. Jeśli dobrze wszystko rozumiem, bardzo proszę mnie poprawić jeśli mieszam, pierwszym z tych kształtów był Liverpool gdyż: „[…] jeszcze nie wymyślono ani owalnej szyjki, ani siodłowego ustnika” z ww. artykułu.
Z artykułu tego wynika również, że Lumberman jest bezpośrednio powiązany z Canadianem. Pierwsze z moich pytań jest więc następujące: czy to Lumberman pochodzi od Canadiana czy może jest odwrotnie? Należy chyba przypuszczać, powołując się przy tym na przytoczony już argument o „nie wymyśleniu” jeszcze owalnej szyjki i siodłowego ustnika, że pierwszy był Canadian. Rozumowanie to wydaję się na pierwszy rzuta oka poprawne, ale czy na pewno? Czy jest pewność, że to Lumberman wyewoluował od Canadiana jako jego bardziej zaawansowana wersja, czy też może było na odwrót i to Canadian nie jest wcale „udoskonalonym” liverpoolem, a uproszczonym Lumbermanem?
Moje drugie pytanie to kwestia pochodzenia nazwy Canadian, bo o ile pochodzenie wszystkich trzech pozostałych nazw zostało ww. artykule wyjaśnione to kwestia Canadiana już nie. Czy ten kształt po prostu został wymyślony w Kanadzie, a może był tam szczególnie popularny? Czy jest może jakieś inne wytłumaczenie dla tej jakże charakterystycznej nazwy?
Pomijam w niniejszym wpisie kwestię Lovata gdyż pochodzenie nazwy jest znane i nie budzi raczej wątpliwości. Jeśli natomiast ktoś byłby w stanie ułożyć chronologicznie kolejność powstawania wszystkich czterech powyższych kształtów to bardzo proszę o pomoc.
Tak jak pisałem już wyżej, jestem w sprawach fajkowych nowicjuszem, dlatego jeśli jakaś moja wypowiedź jest niepoprawna bądź po prostu głupia to proszę o zdecydowaną reakcję i sprostowanie gdyż nie chcę mieszać w głowach ludziom z wiedzą taką jak moja lub mniejszą.
Będę wdzięczny za wszelkie wyjaśnienia nurtujących mnie kwestii, a także odesłania do pomocnych w ich rozwianiu, opracowań.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Paweł
Nazwa „canadian” związana jest o ile pamiętam z rejsami z Europy do Kanady – o teorii tej pisał kiedyś na forum FMS JAR.
o ile mnie pamiec nie myli to p. Jacek (JAR) nie tyle pisal o samej genezie, a wspominal wyklad, czy tez badania na ten temat, jakie prowadzil zupelnie nie pamietam gdzie i z jakiej okazji.
Ciekawi mnie ten temat …a jestem laikiem i rad bym się czegoś dowiedział.
No , to może Koledzy – których fajkowa wiedza jest o niebo większa od mojej – wzięli się za konkrety .
Bo ja Panowie – używając Waszej terminologii – o ile pamiętam – byłem młody – tylko zupełnie nie pamiętam gdzie i przy jakiej okazji.
Pozdrawiam
Krzysztof
Dziękuję wszystkim za powyższe komentarze. Jeśli ktoś ma jeszcze jakąś wiedzę na ten temat to proszę o podzielenie się:)
Pozdrawiam,
Paweł