Tuzin Zbigniewa Turka (7)

8 września 2011
By

I kolejna dziesiątka „Słynnych fajczarzy” z „Przekroju” oraz dwa felietony „wydarzeniowe”. Warto poczytać – ja ze swej strony gorąco namawiam Emila, by dał się zainspirować tym krótkim formom i uzupełnił Mistrza. Niektóre z opisywanych postaci są niezwykle ciekawe – a okoliczności inne… Jestem ciekaw, jaki paszkwil na władze napisaliby trzej wieszczowie, gdyby w kawiarni napotkali piktogram zakazujący palenia.

I tradycyjne podziękowania dla Marka Milczka za setki skanów oraz dla redakcji „Przekroju” za zezwolenie na ich publikację w naszym niszowym portaliku.

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Zbigniew Turek - Przekrój

Tags: , , ,

8 Responses to Tuzin Zbigniewa Turka (7)

  1. Jacek A. Rochacki
    8 września 2011 at 10:56

    Z góry przepraszam, gdyż to, co piszę poniżej bierze się tylko ze strzępków niedoskonałej pamięci, i tak upraszam o korektę, ewenualnie zaprzeczenie lub rozwinięcie tematu. Otóż zastanawiam się, czy aby wspomniana w pierwszym zamieszczonym tekście kawiarnia pani Brzezickiej przy ul. Koziej to nie słynna „Honoratka”, która jest notowana od 1826 roku. Założona przez Honoratę Cymmermanową mieściła się w Pałacu Chodkiewiczów. Bywał tu czesto Maurycy Mochnacki, Joachim Lelewel, Piotr Wysocki, tu dyskutowano o powstaniu (listopadowym), bywało tu także wielu artystów – Fryderyk Chopin, wielu innych (niektórzy wspomniani poniżej). Jest to opisane w wierszu którego nie potrafię odnaleźć. CHYBA nazywał się on „Honoratka”, i CHYBA jego autorem jest Artur Oppman. Jak przez mgłę brzmią mi zapamiętane frazy:

    …ale choćbyś był goły jak turecki święty
    pącz, fajkę i fidybus dostaniesz od Zosi.

    Śpiewa Stach z Zamiechowa …piosenki
    na hiszpańskiej gitarze przygrywa Zaleski
    a czasami czaruje nadobne panienki
    Szopenek – taki piekny jak anioł niebieski

    By dobył z klawikordu pieśń gwiazd i eteru
    z lekkim Frycka oporem ściągnął go Witwicki
    bo niełatwo tu sfrunąć prosto z Belwederu
    po wieczorze muzycznym u Księżnej Łowickiej…

    A może mylę lokale i nie o „Honoratkę p. Turkowi chodzi ? Bardzo będę wdzięczny za głosy w tej sprawie, w tym ustalenie danych wiersza którego urywek zacytowałem z niedoskonałej pamięci.

    W nawiązaniu do tekstu: Brawo, Claudio, niech mi będzie wolno wpomnieć iż p. Cavicchi wykonuje fajki i w ich wykonywaniu bardzo pomaga Żona – p. Daniela, która zajmuje się opracowywaniem powierzchni. Oto seria zdjęć ukazujących umiejętności rustykowania p. Danieli:
    Daniela Showing her Rustication Skills
    http://www.pipesandtobaccos.com/pipesandtobaccos/info/insights/cavlab.htm

  2. Rheged
    8 września 2011 at 13:13

    Absolutnie kocham te teksty. Cykl o słynnych fajczarzach będzie kontynuowany. Na razie mam trzech kandydatów, dwóch muzyków, jednego pisarza. O tym pisarzu mógłby napisać Turek, nie wiem, czy tego nie zrobił. W każdym razie „it’s coming soon”, jak to mówią barbarzyńcy z pewnych Wysp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*